PriMaT

PriMaT (prímestský matematický tábor) je denný tábor organizovaný združením STROM určený pre budúcich štvrtákov až siedmakov základných škôl (a príslušných ročníkov osemročných gymnázií). Teda deti, ktoré tento rok ukončili tretí až šiesty ročník. Na tábor sa môžu prihlásiť aj mladšie deti, ale iba v prípade sprievodu staršieho súrodenca.

Denný režim a organizácia

Stretneme sa každý deň od 7:30 do 8:15 v Hvozdíkovom parku, ktorý sa nachádza pri prírodovedeckej fakulte UPJŠ na Jesennej 5 v Košiciach. V budove fakulty máme rezervovanú miestnosť, do ktorej si zložíme veci. V prípade zlého počasia tam taktiež môžeme prečkať, zaujímavý program sa dá vymyslieť aj vnútri :)

Obed bude cca o 12:00 až 12:30. Doobedný aj poobedný program bude rôzny, budeme sa počas neho nachádzať aj v budove UPJŠ, aj vonku v centre či iných častiach Košíc a okolia.

Na konci dňa sa opäť vrátime k prírodovedeckej fakulte UPJŠ do Hvozdíkovho parku, odkiaľ si rodičia budú môcť v čase od 16:00 do 16:30 vyzdvihnúť svoje deti.

Program

Program bude rôznorodý. Budeme hrať zaujímavé originálne hry, niektoré z nich budú mať aj športový charakter a niektoré z nich budú obsahovať štipku hravej matematiky či logiky. Okrem toho máme naplánované aj výlety do prírody, prípadne do ZOO a pod.  Počas týždňa si dáme aj spoločnú opekačku.

Môžete sa tešiť aj na skrášlenie programu dejovými scénkami od vedúcich, na záverečné vyhodnotenie aj s diplomami a sladkými cenami a na veľa ďalších zaujímavých vecí.

Účastnícky poplatok

V cene táboru je doprava, vstupenky, desiate a obedy na každý deň. Pitný režim v cene z praktických dôvodov nie je.

Účastnícky poplatok za denný tábor PriMaT bol v roku 2022 75€. Táto výška poplatku je momentálne iba orientačná, a po určení ceny pre aktuálny ročník tábora túto informáciu aktualizujeme.

Tento poplatok je potrebné uhradiť na účet združenia STROM - SK59 0900 0000 0004 4262 6916. Do poznámky pre príjemcu je potrebné uviesť "PriMaT - meno účastníka".

Kontakt

V prípade otázok alebo nejasností môžete kontaktovať Matúša Masrnu cez email: matus.masrna@strom.sk

Ako bolo

PriMaT 2022

Dej

Už na úvod sme sa ocitli na pirátskej lodi na búrlivom mori. A nie len to, stratili sme kurz. Museli sme sa núdzovo vylodiť na divokom ostrove a uloviť si večeru. Cestu domov do Karibiku sme sa najprv pokúsili vyčítať z hviezd, ale napokon nám museli pomáhať domorodci, ktorým sme nerozumeli ani slovo.

Cestou nás stretli ďalšie komplikácie a stroskotali sme v Hermanovciach nad Topľou, kde sa práve konalo sústredenie. Trochu sme pobudli s účastníkmi a následne sa dali do opravy lode a jej prerobenia na pozemné vozidlo.

Keď sme si mysleli, že sme už konečne doma v Karibiku, čakalo nás iba ďalšie nepríjemné prekvapenie - boli sme v skutočnosti v mexickej divočine. Ale naša pirátska duša nám nedala, a teda sme sa vybrali hľadať aztécky poklad.

Konečne sme došli do Karibiku, ale tam sme sa dostali do problémov s britskými strážami. Pokúsili sme sa uniesť britskú kráľovnú, aby sme mali páku, ale napriek tomu, že to bol dobrý pokus, skončili sme na studenej zemi v žalári.

Vyslobodiť nás musela až miestna námorníčka, ktorá v nás uvidelá spriaznené morské duše. Stala sa našou novou kamarátkou a spolu s ňou sme sa vybrali dlhou cestou až domov. Po celom týždni prekážok sa nám to konečne podarilo, a to aj s novou členkou posádky a mnohými dobrodružnými spomienkami.

Program

Počas týždňa sme mali program dnu aj von (hoci dážď nám často menil plány). Tu je krátke zhrnutie toho, ako sme približne strávili náš čas:

 • Prednášky: Mali sme v priebehu týždňa tri prednášky obsahujúce matematiku, avšak iba hravou formou, na nasledujúce témy:
  • Matematické triky na ohúrenie
  • Základy kombinatoriky
  • Skrytá matematika na verejných záchodoch
 • Miniprednášky: To, aké to je pripraviť si niečo zaujímavé a predstaviť to ostatným, si vyskúšali aj účastníci prípravou krátkych miniprednášok na rôzne témy.
 • Matematický boj: Zápasili sme medzi sebou (aj s vedúcimi) v jednoduchej logickej hre.
 • Šarády: Zahrali sme si hru na plániku, ktorý na nás nastražil nie len klasickú pantomímu, ale aj iné druhy otestovania našej schopnosti ukazovať a vysvetľovať.
 • Questovačka po mestskom parku: Museli sme nájsť, odfotiť či zistiť rôzne veci a splniť rôzne malé úlohy v mestskom parku.
 • Matematika okolo jazera: Snažili sme sa čo najrýchlejšie obchádzať jazero, ale počas toho nás zdržovali matematické úlohy.
 • Adventúrka po Košiciach: V centre mesta sme chodili medzi postavami a rôznymi spôsobmi sa ich snažili presvedčiť, aby nám pomohli.
 • Rekordovka: Medzi dvoma tímami sme sa pretekali v tom, kto prekoná rôznorodé rekordy.
 • Výlet do ZOO: Celý deň sme strávili v ZOO. Samozrejme sme strávili veľa času popozeraním zvieratiek. Videli sme aj kŕmenia s výkladom. Poobede sme si zahrali malú šifrovaciu hru, ktorá nás zaviedla ešte k ďalším výbehom zvierat.
 • Výlet do prírody: Dali sme si aj výlet z UPJŠ na Vyhliadkovu vežu. Po ceste sme hrali rôzne hry. Na obed sme mali opekačku, a zavŕšili sme to hraním divadielok na kopci.

Fotky

Fotografie z PriMaTu 2022 môžete nájsť tu.

Newsletter

Nenechajte si ujsť akcie, ktoré chystáme a odoberajte náš newsletter!